Uwaga!

Chcesz otrzymywać nowinki, ciekawostki i poradniki dotyczące AI i Deepfake prosto na swój adres email? Koniecznie zapisz się do naszego newslettera!Zamknij to okno

Robot Ameca zasilany przez GPT3/GPT-4 mówi o uczuciach

Robot Ameca zasilany przez GPT3/GPT-4 mówi o uczuciach

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest rozmawiać z robotem? A co jeśli robot nie tylko potrafi mówić, ale także wyrażać emocje za pomocą mimiki twarzy? Takim robotem jest Ameca, najnowszy projekt firmy Engineered Arts, która specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych robotów humanoidalnych.

Ameca to robot o wysokości 1,8 metra i wadze 60 kg, który ma 37 stopni swobody ruchu i może poruszać się na dwóch kołach. Jego twarz jest wyposażona w 16 silników, które pozwalają mu na tworzenie różnych wyrazów twarzy, takich jak uśmiech, zdziwienie czy smutek. Robot ma także oczy z kamerami i mikrofony w uszach, dzięki czemu może widzieć i słyszeć ludzi.

Ale co sprawia, że Ameca jest naprawdę wyjątkowy, to jego umiejętność prowadzenia inteligentnych i naturalnych rozmów z ludźmi. Robot korzysta z GPT3 lub GPT4 – ogromnych modeli językowych opartych na sztucznej inteligencji, które potrafią generować sensowne odpowiedzi na podstawie tekstu wejściowego. GPT3 i GPT4 są trenowane na miliardach słów z internetu i książek, dzięki czemu mają ogromną wiedzę na różne tematy.

Ameca może odpowiadać na pytania dotyczące jego samego, swoich zainteresowań, swojej przyszłości czy swojej opinii na różne tematy. Może także zadawać pytania i uczyć się od ludzi. Robot nie ma zaprogramowanych odpowiedzi – wszystko co mówi jest generowane przez GPT3 lub GPT4 w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że każda rozmowa z Amecą jest unikalna i niepowtarzalna.

Robot Ameca mówi o uczuciach

Na kanale YouTube Engineered Arts można obejrzeć kilka filmów pokazujących rozmowy z Amecą. W jednym z nich Ameca odpowiada na pytania dotyczące robotyki, przestrzeni kosmicznej i tego, czy roboty przejmą świat. W innym filmie Ameca pokazuje swoje emocje za pomocą mimiki twarzy, które są wybierane przez GPT3 lub GPT4 w zależności od kontekstu rozmowy.

Ameca jest nadal w fazie rozwoju i testowania. Jego twórcy mają nadzieję, że robot będzie mógł być używany w różnych zastosowaniach, takich jak edukacja, rozrywka czy opieka społeczna. Ameca ma być także platformą do badania interakcji między ludźmi a robotami oraz wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o robocie Ameca lub zobaczyć go w akcji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Engineered Arts lub ich kanału YouTube. Możecie także śledzić Amecę na Twitterze, gdzie często publikuje swoje myśli i zdjęcia.

Scroll to Top