Zasubskrybuj newsletter!

Zapisz się, a otrzymasz regularne wieści z branży AI i Deepfake, oraz specjalny prezent - kompendium wiedzy o ChatGPT.
X

Konopskyy sklonował głos Stuu w swoim filmie. Jak to się robi?

Konopskyy sklonował głos Stuu w swoim filmie. Jak to się robi?

Konopskyy sklonował głos Stuu w popularnym filmie. Sztuczna inteligencja w centrum afery Pandora Gate. W ostatnim czasie, afera Pandora Gate zdominowała polską scenę internetową. Po kontrowersyjnym materiale Sylwestra Wardęgi, youtuber Konopskyy również opublikował własne śledztwo w tej sprawie. Film zatytułowany „MROCZNA PRZESZŁOŚĆ POLSKIEGO YOUTUBA” zawierał nie tylko nowe dowody i screeny rozmów youtuberów ze swoimi młodocianymi fanami, ale również sklonowane fragmenty głosu Stuu. Materiał poniżej:

 

Konopskyy klonuje głos Stuu – nowa technologia w służbie prawdy?

Konopskyy w swoim filmie posłużył się technologią klonowania głosu opracowaną przez Eleven Labs. To narzędzie pozwoliło na realistyczne odwzorowanie głosu Stuu, który odczytuje swoje kontrowersyjne wiadomości tekstowe. Ważne jest, że Konopskyy jasno zaznaczył, że głos został sklonowany. To kontrastuje z niedawną aferą, w której politycy Koalicji Obywatelskiej sklonowali głos premiera Mateusza Morawieckiego, nie informując o tym opinii publicznej. Przypadek ten wywołał oburzenie i krytykę.

Jak działa proces klonowania głosu?

Jeśli zastanawiacie się, jak można sklonować głos znanej osoby, to tutaj uzyskacie na to odpowiedź. Proces klonowania głosu zwykle wymaga kilku próbek barwy głosu. Wykorzystując techniki uczenia maszynowego, algorytmy są w stanie „nauczyć się” specyficznych cech danego głosu i odtworzyć go z zadziwiającą precyzją.

Pamiętajcie, że etyka odgrywa tu kluczową rolę. Najlepiej mieć zgodę osoby, której głos ma być sklonowany lub chociaż wyraźnie zaznaczyć, że użyto techniki klonowania głosu. W przypadku filmu Konopskiego, ten dokładnie zaznaczył, że głos został sklonowany.

Klonowanie głosu - Konopsky vs Stuu
Klonowanie głosu – ostrzeżenie w materiale Konpskiego.

No więc jak działa klonowanie głosu? Odsyłamy Was do naszego poradnika: Eleven Labs AI – Jak sklonować głos? Instrukcja krok po kroku. Tam znajdziecie instrukcję krok po kroku, jak dosłownie w ciągu kilku minut skopiować głos dowolnej osoby.

Deepfake – technologia coraz bardziej dostępna

Ten przypadek to kolejny przykład na to, jak technologia Deepfake kolokwialnie mówiąc „wchodzi pod strzechy”. Nie tylko w kontekście manipulacji, ale i jako narzędzie pomagające opisywać kontrowersyjne zjawiska. Oczywiście, jak w każdym przypadku, kluczowe jest etyczne i odpowiedzialne jej użycie.

Podsumowanie

Czy technologia klonowania głosu i Deepfake są wykorzystywane odpowiedzialnie? To pytanie, na które każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na twórcach, ale i na odbiorcach, którzy muszą być świadomi zarówno potencjału, jak i ograniczeń tej technologii. Dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji, narzędzia te są coraz bardziej precyzyjne i dostępne. Kluczem jest ich etyczne wykorzystanie.

Scroll to Top