Zasubskrybuj newsletter!

Zapisz się, a otrzymasz regularne wieści z branży AI i Deepfake, oraz specjalny prezent - kompendium wiedzy o ChatGPT.
X

TikTok i Jarosław Kaczyński: sklonowany głos i deepfake. Nowy trend.

TikTok i Jarosław Kaczyński: sklonowany głos i deepfake. Nowy trend.

TikTok i Jarosław Kaczyński: sklonowany głos i deepfake. Nowy trend. W erze technologii i społecznościowych mediów, nowe trendy pojawiają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z najnowszych i najbardziej kontrowersyjnych jest trend na TikToku, gdzie głos prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosława Kaczyńskiego, jest masowo klonowany przy użyciu sztucznej inteligencji. Użytkownicy tego popularnego serwisu korzystają także z technologii deepfake, aby zsynchronizować ruch ust prezesa z wygenerowanym dźwiękiem. Ale jak to wszystko działa i jakie są etyczne implikacje?

Jak działa klonowanie głosu?

Klonowanie głosu opiera się na syntezatorach mowy, takich jak te oferowane przez ElevenLabs. Na podstawie dostarczonych próbek głosu (które bardzo łatwo można pobrać z internetu) algorytmy uczą się charakterystycznych cech głosu osoby, a następnie są w stanie wygenerować nowe nagrania, które brzmią niemal identycznie jak oryginalne. W praktyce, technologia ta jest używana w różnych dziedzinach, od automatycznych systemów obsługi klienta do rozrywki i sztuki. Napisaliśmy obszerny poradnik pokazujący jak sklonować głos za pomocą AI. Znajdziecie go tutaj: ElevenLabs AI – jak sklonować głos. Instrukcja krok po kroku.

Jarosław Kaczyński – przykłady klonowania głosu

Poniżej kilka przykładów, jak klonowanie głosu zostało wykorzystane do tworzenia humorystycznych (aczkolwiek często wulgarnych) filmików na TikToku:

@pruszekprojekt

#pis #wybory2023 #polityka #kaczyński

♬ dźwięk oryginalny – Pruszek

@goralx790

Kaczyński – Tam Tusk był u mnie w socjoterapeutycznym #dc #polska #dlaciebie #foryoupage #foryoupageofficiall #przeróbka #pis #śmieszne #ytp #trend #fypシ #kaczyński #wybory2023 #wybory #tusk #rafonix #ai #deepfake #polityka

♬ oryginalny dźwięk – goralx79 – goralx79

Czym jest technologia deepfake?

Deepfake to technologia, która używa zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego do manipulowania lub generowania treści wideo i audio. Można na przykład zmienić wygląd twarzy w istniejącym nagraniu lub zsynchronizować ruchy ust z wygenerowanym głosem. W przypadku nagrań dotyczących Jarosława Kaczyńskiego raczej nie mamy do czynienia z dopasowaniem video do audio, tak jest na przykład w nagraniu poniżej, aczkolwiek, poziom wykonania jest słaby.

@tom86asz

#morawiecki #jarek #prawoisprawiedliwosc #pis #wybory2023 #polskapolityka #wybory #true #viraltiktok #dlaciebie #prezes #kaczyńskinatiktoku #kaczyński #ai

♬ dźwięk oryginalny – Trip & Car

Porządne deepfake są naprawdę przekonujące i ciężko odróżnić pierwowzór od podróbki. Zobaczcie sobie na przykład deepfake z Tomem Cruise:

@deeptomcruise

home again!

♬ Beggin’ – Måneskin

Etyczne problemy

Chociaż klonowanie głosu i technologia deepfake oferują fascynujące możliwości, ich użycie rodzi wiele etycznych pytań. Manipulowanie głosem i wizerunkiem publicznych osób może wprowadzać w błąd i być używane w celach dezinformacji. Ponadto istnieje ryzyko naruszenia prywatności i godności osobistej. Oczywiście idealnie by było zapytać o zgodę daną osobę na stworzenie deepfake, jednak w obecnym świecie jest to absolutna rzadkość. Dużym osiągnięciem okaże się, jak twórca oznaczy dane nagranie jako „podróbka” albo „deepfake”.

Podsumowanie

Trend klonowania głosu prezesa PiS i używania technologii deepfake na TikToku jest zarówno intrygujący, jak i kontrowersyjny. Pokazuje on, jak daleko technologia posunęła się, ale jednocześnie zmusza do zastanowienia się nad etycznymi implikacjami jej użycia.

Scroll to Top