Uwaga!

Chcesz otrzymywać nowinki, ciekawostki i poradniki dotyczące AI i Deepfake prosto na swój adres email? Koniecznie zapisz się do naszego newslettera!Zamknij to okno

Duda, Morawiecki, Kaczyński, głosy podrobione przez AI

Duda, Morawiecki, Kaczyński, głosy podrobione przez AI

Andrzej Duda i Ai. Użytkownicy TikToka stworzyli serię filmików, w których za pomocą sztucznej inteligencji przedstawiają „rozmowy” między innymi prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. Popularni politycy na przykład grają w Minecraft, jadą hyperionem, czy też oceniają piwa. Podobne przeróbki krążą również ostatnio z Szymonem Hołownią.

W materiale opublikowanym 7 maja na TikToku prezydent Duda, premier Morawiecki i Jarosław Kaczyński mówią o swoich wrażeniach z jazdy Hyperionem.

Padają tam znamienne słowa:

Zapie***amy szybciej niż inflacja w naszym kraju.

Z kolei w materiale opublikowanym 2 maja na TikToku prezydent Duda i premier Morawiecki próbują wykonać zadanie w „Minecraft”, a jako gość specjalny pojawia się Jarosław Kaczyński.

@szopdemaskuje to jest za proste XD ale o tym jak, po co, dlaczego i CO TO ZNACZY już w moim następnym filmie #komedia #śmieszne #absurd #polityka ♬ oryginalny dźwięk – Szopdemaskuje – Szopdemaskuje

W kolejnym filmie z serii, do prezydenta dołącza Donald Tusk. Co zaskakuje najbardziej, to autentyczność ich głosów.

@szopdemaskuje backstory pechowego kilofa #śmieszne #komedia #politycygrająwminecraft ♬ oryginalny dźwięk – Szopdemaskuje – Szopdemaskuje

W jednym z filmików, sztucznie wygenerowany głos prezydenta Dudy mówi:

„Siemaneczko, ziomeczki. W dzisiejszym odcinku zagrajmy w „Minecraft” sezon drugi. Postaramy się nareszcie znaleźć diax”. Następnie „głos” premiera Morawieckiego odpowiada: „Andrzej, o czym ty gadasz? Tym drewnianym kilofem na pewno nie uda nam się tego wykopać”. Na co prezydent replikuje: „Zamknij się Mati, to ja tu jestem prezydentem a nie ty. Dawaj, kopiemy”.

Jak podrabiać głos za pomocą AI?

Filmiki tego typu powstają za pomocą klonowania głosu. Klonowanie głosu, takie jak to wykorzystane przez użytkowników TikToka, to zaawansowana technika, w której sztuczna inteligencja jest używana do naśladowania głosów ludzi, tworząc niemalże identyczne kopie. Przykładem technologii umożliwiającej takie klonowanie jest ElevenLabs AI, choć istnieją również inne narzędzia do generowania mowy oparte na sztucznej inteligencji. Poniżej krótkie streszczenie, a tutaj macie instrukcję krok po kroku jak sklonować głos.

Duda Kaczyński Morawiecki AI
Eleven Labs AI / Duda AI

Proces klonowania głosu zaczyna się od zebrania próbek głosów ludzi, które mają zostać sklonowane. Najlepsze rezultaty można uzyskać, mając dostęp do dużych zbiorów nagrań z różnymi intonacjami, długościami i kontekstem wypowiedzi. Następnie te próbki są używane do trenowania modeli AI, takich jak ElevenLabs AI, w celu nauki naśladowania głosów.

Trenowanie modelu AI odbywa się poprzez analizowanie nagrań i wyciąganie cech charakterystycznych dla poszczególnych głosów, takich jak ton, barwa, akcent czy sposób artykulacji. Model uczy się również zrozumieć i generować gramatykę oraz strukturę języka, dzięki czemu może tworzyć realistyczne, płynne wypowiedzi.

Gdy model AI zostanie odpowiednio wytrenowany, może być użyty do generowania nowych, sfałszowanych nagrań opartych na głosach osób, których głosy zostały sklonowane. Dzięki temu użytkownik może wprowadzić dowolny tekst, a AI przekształci go w mowę, która brzmi niemal identycznie jak oryginalny głos.

Warto jednak pamiętać, że choć klonowanie głosu może być używane w niewinnych celach, takich jak rozrywka, istnieje również ryzyko wykorzystania tej technologii w celach oszustwa, manipulacji czy innych działaniach o negatywnym wpływie. Dlatego istotne jest, aby społeczeństwo było świadome istnienia takich technologii i potrafiło odróżnić fałszywe informacje od prawdziwych.

1 thought on “Duda, Morawiecki, Kaczyński, głosy podrobione przez AI”

  1. Pingback: ElevenLabs AI - jak sklonować głos. Instrukcja - Sztuczna Inteligencja Blog

Comments are closed.

Scroll to Top